موتورخانه و گرمایش

بی شک هر ساختمانی بدون تجهیزات تأسیساتی عملاً یک ساختمان خالی از سکنه و بدون استفاده خواهد بود. در واقع قلب تپنده هر ساختمان چنین تجهیزاتی خواهد بود. در یک تعریف کلی می توان گفت موتورخانه به قسمتی از ساختمان گفته می شود که تمام تاسیسات لازم برای گرمایش و سرمایش ساختمان در آن وجود دارد. وجود موتورخانه مرکزی کنترل سیستم سرمایش و گرمایش را آسان می...

موتورخانه و گرمایش

بی شک هر ساختمانی بدون تجهیزات تأسیساتی عملاً یک ساختمان خالی از سکنه و بدون استفاده خواهد بود. در واقع قلب تپنده هر ساختمان چنین تجهیزاتی خواهد بود. در یک تعریف کلی می توان گفت موتورخانه به قسمتی از ساختمان گفته می شود که تمام تاسیسات لازم برای گرمایش و سرمایش ساختمان در آن وجود دارد. وجود موتورخانه مرکزی کنترل سیستم سرمایش و گرمایش را آسان می کند. استفاده از موتورخانه به منظور تهویه مطبوع و گرمایش ساختمان صورت می گیرد.

  • دیگ‌ها: این دیگ‌ها انباشته از آب هستند و با گرمایی که از سوختن مشعل می‌گیرند، گرم می‌شوند. سه دیگ آب داغ، آب گرم و دیگ بخار موجود است که بدنه‌ آن‌ها از چدن یا فولاد ساخته شده است تا گرمای بیشتری را درون خود نگه دارد.
  • مشعل: زیر دیگ قرار دارد و با سوختن گاز یا گازوئیل، شعله ایجاد می‌کند که برای گرم کردن آب داخل دیگ به کار می‌رود. در محل لوله اتصال گاز به مشعل باید فیلتری وجود داشته باشد تا مانع از ورود ذرات موجود در هوا به درون مشعل شود.
  • منبع کوئل‌دار: منبعی است که درون آن با چند لوله ورودی و خروجی از جنس مسی پوشیده شده است. آبی که درون دیگ گرم شده است به داخل این منبع می‌ریزد و در گردش و تبادل با لوله‌های مسی، آب سرد را گرم می‌کند.
  • لوله‌ها: سراسر شوفاژخانه با لوله‌هایی پر شده است که برای ورود و خروج آب از آن‌ها استفاده می‌شود.
  • دودکش: جهت خارج شدن دود و گازهای سمی ناشی از سوختن مشعل به کار می‌رود.
  • منبع انبساط: طبق قانون فیزیک، گرما و افزایش دما موجب افزایش حجم آب می‌شود. برای اینکه این افزایش حجم به تاسیسات موتورخانه آسیبی نرساند، در کنار سیستم گرمایشی از یک منبع انبساط استفاده می‌کنند.
  • ترموستات: برای تنظیم دمای آب از ترموستات کمک می‌گیرند تا در صورتی که دمای آب از یک حد مشخصی بالاتر رفت، ترموستات مشعل را خاموش کند تا دما بالاتر نرود و موجب ترکیدن دیگ نشود.
  • پمپ سیرکولاتور: به پمپی گفته می‌شود که برای گردش آب در شوفاژ و شوفاژخانه استفاده می‌شود.
بیشتر

موتورخانه و گرمایش 

زیرشاخه ها

لیست مقایسه محصولات

انصراف